طناب کار در اتفاع

انواع طناب کار در ارتفاع

انواع طناب کار در ارتفاع


طناب کار در ارتفاع:

 

استفاده از انواع طناب کار در ارتفاع زمانی مورد نیاز ما می‌شود که سایر روش های کاری مقدور نبوده یا ایمنی افراد را تحت خطر قرار دهد.

از طناب کار در ارتفاع برای انجام فعالیت های تخصصی و اتصال تجهیزات ایمنی، برای رسیدن به محدوده های غیر قابل دسترس استفاده می‌شود. این محدوده‌ها می‌توانند در ارتفاعات و یا حتی در عمق زمین باشند.

فضا های خارجی یک ساختمان، صعود از مکان های مرتفع و… مواردی هستند که استفاده از طناب کار به ما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از روشی ایمن از موانع غیرقابل دسترس عبور کرده و آماده به انجام کار در ارتفاعات باشیم.

انواع طناب کار در ارتفاع چند دسته‌اند؟

طناب های کار در ارتفاع به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از طناب های استاتیک و طناب های داینامیک.

این دو طناب کاربردها مختلف و تفاوت های بسیار زیادی با یکدیگر دارند که در ادامه آنها را برسی می‌کنیم.

طناب داینامیک چه کاربردی دارد؟

یکی از کارایی های طناب داینامیک در ورزش صخره نوردی است. به دلیل سقوط های ناگهانی و یا پرش های غیر موفق که باعث افتادن فرد می‌شود باید از طناب داینامیک استفاده کرد، که هنگام وارد شدن شوک به طناب قابلیت کششی و کنترل آن را داشته باشد. در غیر این صورت آسیب جدی به فرد وارد می‌شود.

پاندول یا سقوط هنگام کار در ارتفاع

هنگام صعود از صخره‌ها و یا هنگام کار در ارتفاعاتی مانند ساختمان‌هایی که امکان برپایی داربست ندارند سقوط کردن یا پاندول یکی از معضلات افراد است.

برای مثال در سقوط‌های 20 متری فرد دچار شوک و افتادن 3 متری می‌شود که باید از طنابی با قابلیت کشسانی استفاده کرد.

با در نظر گرفتن این شرایط استفاده از طناب داینامیک یکی از الزامات کار در ارتفاع است که گروه کار در ارتفاع فراز با توجه به نیاز پروژه های کاری خود در ارتفاعات از طناب کار داینامیک و یا استاتیک استفاده می‌کند.

طناب استاتیک چه کاربردی دارد؟

در مورد کارهایی که مربوط به نمای ساختمان می‌شود مانند پیچ و رولپلاک نما و یا خدمات ترمیم نمای ساختمان که نیازمند ثبات فرد بر روی نما است، از طناب کار در ارتفاع استاتیک استفاده می‌شود.

این نوع طناب بر خلاف طناب داینامیک قابلیت کشسانی ندارد و مناسب کار‌هایی با دقت بالا هست.

زیرا فردی که از قابلیت کششی طناب استفاده می‌کند تعادل و تسلط کافی بر روی نما را ندارد و همین امر باعث می‌شود که کار به نحو احسنت انجام نشود.

چند نکته درباره طناب کار در ارتفاع

  1. یک از مزیت های طناب کار در ارتفاع این است که افراد به راحتی می‌توانند متوجه خرابی یا فاسد شدن آن بشوند زیرا واکنش آن نسب به خرابی یا فاسد شدن بیرون زدگی قسمت داخلی آن است.
  2. لایه داخلی طناب کار در ارتفاع بخش هسته اصلی طناب است و استقامت و مقاومت طناب را تعیین می‌کند. اما لایه بیرونی طناب کار در ارتفاع بخش ظاهری کار است و مقاومت چندانی ندارد. از این رو زمانی که بافت داخلی فاسد شود و بیرون بزند باید به فکر تعویض طناب خود باشیم.

جنس طناب کار در ارتفاع چیست؟

برای بافتن طناب کار در ارتفاع از الیاف های مثل الیاف پلی آمید، پلی استر و یا ابریشم مصنوعی استفاده می‌شود که به صورت چند نوع از 16 رشته تا 48 رشته دور هم تابیده شده موجود است.

از دیگر مشخصات طناب کار در ارتفاع می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مقاومت عالی در برابر سایش
  2. مقاوم در برابر اشعه UV
  3. استفاده از استاندارد های جهانی
  4. مغزی با بافت موازی S/Z
  5. تحمل وزن های مختلف بر اساس نوع و اندازه طناب

تاریخ مصرف طناب کار در ارتفاع

برای استفاده از طناب کار در ارتفاع باید چند نکته مهم را رعایت کرد که یکی از آنها تاریخ انقضا طناب است.

بسته به نوع طناب تاریخ های متفاوتی برای مصرف وجود دارد که میانگین آنها بین 4 تا 5 سال است اما در نظر داشته باشید که بسته به شرایط استفاده شما ممکن است که آسیب های دیگری به طناب وارد شده باشد.

برای مثال افرادی که جامپینگ و صعود از ارتفاع را انتخاب کرده‌اند باید بعد از 4 یا 5 بار پریدن طناب را تعویض کنند. اما طناب استاتیک که در نمای ساختمان از آن استفاده می‌شود تا 2 سال به طور متداوم می‌تواند استفاده بشود. اما همچنان این موضوع را در نظر بگیرید، هر زمانی که هسته داخلی طناب نمایان شد و به روی پوشش خارجی آمد وقت تعویض طناب رسیده.

 

نتیجه‌گیری

و اما در پایان با توجه به نیاز خود در استفاده از طناب کار در ارتفاع، به گرفتن راهنمایی از این مقاله کفایت نکنید و با افراد ماهر در صنعت کاری خود مشورت کنید، تا بهترین کارایی را از طناب کار در ارتفاع بسته به شرایط کاری خود بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to Top